Якщо відома будь-яка інформація про фото поділіться, будь ласка, в коментарях.

Переглянути інші фото ТУТ

Обряд весілля в с. Угорники. 1930-1960 рр.

Wedding in Ugornyky 1930

Починалося весілля в п’ятницю. Приходили рідні молодої і молодий з дружбами до молодої і шили їй віночок. Віночок шили з гілочок мірти і пришивали до червоної стрічки.

Wedding in Ugornyky 1930

Обряд весілля у виконанні Угорницького драматичного гуртка, 1936 р.

Молодь веселилася і співала. Потім приходив староста, клав на тарілку вінок, три зубки часничку. Дякував усім присутнім і казав: «Дякую насамперед Господу Богу і цим свашкам, які цей віночок ушили, і даємо вам, аби ви завтра молоду вкрашали цим вінком». Як староста відходив, то все, що лишалося на столі, кидалося старостові. Весілля провадили дома. Робили площадку, прикрашали її. Коли закінчували, ґаздиня запрошувала родину і молодь до столу та частувала, як правило, кров’янкою та голубцями. У суботу родина, сусіди і бояри збиралися у молодого та молодої.

Староста звертався до всіх присутніх, просив Бога, щоб допоміг молодим, звертався від імені молодого (молодої) за прощенням і благословенням. Молодого благословили: перший раз батьки, другий – родина і третій – бояри. Після слів старости, який звертався за благословенством до бояр, вони співали «Благословить отець й мати…»

Коли молодий із дружбами іде до молодої, то сестрички несуть на тарілці і на рушнику віночок молодої. В цей же час починається весілля в молодої. Після того, як музики заграли «На день добрий», молода запрошує музик до хати і розпочинає прощальний танець із молодшими братами (сестрами), подружками та друзями.

Після прощального танцю молодь танцює і веселиться, а молода чекає на молодого. Коли молодий із боярами приходять до молодої, музики грають вітальний марш. На подвір’ї в молодої стоїть брама. На кожний кут кладуть горілку. А молодий приходить зі своєю горілкою. Бояри починають торгувати на брамі. Виходить молода з дружками. Після того, як дружби дали відкуп боярам молодої, молодий із дружбами, сватами і боярами заходили в хату і сідали за стіл.

Одягають молоду до шлюбу (у давні часи на плечі клали шалінову хустку та рантух). Молоду благословляють батько і мати. Після молода сідає на крісло посеред хати на подушку, мама із свахами прибирають молоду до шлюбу.

Одягають молодій вінок і вельон (фату). Вона приколювала молодому букет, а дружки – дружбам і боярам. На стіл клали миски з калачами, в які бояри кидали гроші за букети.

Після невеликої гостини бояри виходять з-за столу. Мати молодої бере велику шалінову хустку, за яку беруться молодий, молода, дружки і дружби. Мати тричі веде їх по колу і тричі разом із ними сідає під образами. Музики грають.

Wedding in Ugornyky 1930

Весілля Зіни Шаваринської

Після цього мати з молодими виходить із хати, а хустку кидає на хату. Хлопці вже стоять напоготові, бо хто зніме з хати хустку, то за цю хустку дістане калач і пляшку горілки. Молоді йдуть до шлюбу. Мама кропить їх свяченою водою та засіває житом. Молодих супроводжує староста з двома калачами, бояри та дружки.
По дорозі бояри співають. Після шлюбу молодий із молодою та боярами повертаються до молодої. Мати
тримає солодке, а батько – горілку (тепер шампанське) і по черзі п’ють до молодих. Заводять до хати, сідають із дружбами за стіл. Молода роздає всім калач з медом. Після цього молодий з дружбами йде до своїх гостей, а молода з батьками і старостами зустрічають своїх. Молодь ще танцює. До 50-х років минулого століття
молодь танцювала до того часу, поки хтось із ґаздів, які прийшли на весілля, не пішов до танцю.

Wedding in Ugornyky 1930

Весільний поїзд С.Кінащука та Осолінської Марії

Староста або батько пив до найповажнішого гостя і наливав йому горілки. До середини 60-х років минулого століття келих і горілку пили по колу від найповажнішого гостя, що сидів у старшому куті. Горілкою частували до кожної страви. Під час весілля, коли подали голубці, молодих обдаровували (перепивали).
Кожен гість підходив до молодих, дружба чи дружка наливали чарку горілки. Гість пив та клав гроші в калач або давав якийсь подарунок. Ще раніше староста клав на стіл декілька тарілок з калачами, в які гості скидали гроші. Староста забирав перепиток і дякував гостям: «Дякуємо наперед Господу Богу, всім свашкам, всім, хто цю дитину обдарував».

Мама дякує гостям: «Дякую Господу Богу, дякую родині, близькій і далекій, дякую всім сусідам, що обдарували мою дитину. А я, як буду жити, буду віддавати». Староста танцював з мамою. Гості теж виходили з-за столу і йшли танцювати. Танцювали аж до ранку. У неділю (другий день весілля) гості молодого сідали за стіл. Після частування брали деревце та коровай і йшли до молодої. Деревце несла мама дружби.

Гості молодого забирали молоду і з нею йшли до молодого

Wedding in Ugornyky 1930

Весільний хід, середина 60-х рр. ХХ ст.

Після застілля свахи та гості молодої йшли з деревцем до хати молодого. Гостей молодих запрошували до хати. Молодий тричі накидав на голову молодої хустку, а вона скидала її. На третій раз він зав’язував хустку, дякував мамі та цілував її в руки. Після цього молода запрошує до танцю своїх подруг і неодружених дівчат. На голову кожної із них вона накидає свій віночок з фатою. Коли закінчувалося весілля, гості вставали (хтось дякував господарям за гостину) та співали:

Ой устаньмо ми, підоймімося,
Здоймім шапочки, поклонімося,
Наперед Богу, господареві, господиноньці,
Всій родиноньці,
І цим красним куховарочкам
За хліба доношені,
За страви доставлені,
Та й за доброї волі
Нашої молодої.
Та й по другий раз, та й у Божий час
Ой устаньмо ми й підоймімося…
Здоймім шапочки, поклонімося,
Наперед Богу, господареві, господиноньці,
Всій родиноньці,
І цим красним куховарочкам
За хліба доношені,
За страви доставлені,
Та й за доброї волі
Нашої молодої.
Та й у третій раз, та й у Божий час,
Ой устаньмо ми й підоймімося…
Здоймім шапочки, поклонімося,
Наперед Богу, господареві, господиноньці,
Всій родиноньці,
І цим красним куховарочкам
За хліба доношені,
За страви доставлені,
Та й за доброї волі
Нашої молодої.


 

Wedding in Ugornyky 1930

  1. Записано зі слів Кособуцької Анелі, Гордої Марії, Верле Сергія, Дубей Марцелі.
  2. Інформацію взято з книги “Угорники: етноісторичний нарис”.
  3. Всі фото кольоризовані.

Wedding in Ugornyky 1930

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *