Обсерваторія на горі Піп Іван

1935 рік

Ідея будівництва обсерваторії на горі Піп Іван належить генералу Речі Посполитої, інженеру Леону Бербецькому. Саме він озвучив її від імені Головного Командування Повітряної і Протигазової Оборони Республіки Польщі (LOPP). А також запропонував директору астрономічної обсерваторії Варшавського університету Міхалу Камінському організувати роботу під зоряним небом Карпат.

Суперечок навколо будівництва було багато. Зокрема, активно обговорювалося питання, де саме будувати об’єкт – на Говерлі чи на Попі Івані (друга назва – Чорна Гора).

Вперше Чорна Гора згадується в середині Х ст. арабським істориком, географом і мандрівником Аль Масуді в 30-томній праці «Мурудж аззахаб ва ма’адин ал-джавахир», що перекладається як «Промивальні золота і розсипи дорогоцінних каменів». Ця праця описує світ того часу: території Персидської імперії, Кавказу, Сирії, Єгипту, території, населені хозарами і слов’янами. Описуючи слов’ян, Аль Масуді згадує Чорну Гору, на котрій знаходилось святилище древнього слов’янського бога. Швидше за все, Чорнобога – в міфах та легендах древніх слов’ян – супротивника Білобога, боротьба яких триває вічно. Споконвіків Чорна Гора була Священною горою гуцулів та до середини ХІХ ст. (допоки не були зроблені більш-менш точні виміри) вважалася найвищою вершиною Українських Карпат і дала назву всьому Чорногірському хребту. Насправді ж вона є третьою після Говерли (2058 м) i Бербенескул (2037 м) найвищою вершиною Східних Карпат.

Ще одним з найстаріших документів, де згадується назва Чорна Гора, можна назвати мапу «Deliniatio specialis et accurata Ukrainae cum suis palatinatibus ac distictibq provincysq adiacentibus», 1651 року видання, складену де Бопланом, французьким військовим архітектором і капітаном короля Польщі.

Справа видніється хатинка яка стояла прив’їзді в обсерваторію.

 Зліва – збірник для дощової води. Так вирішували питання водопостачання.

Мотор для закачування води.


Схроніска між Попиваном і Смотричем. У вікні обрис вершини з обсерваторією, напевне зроблена з дахового вікна.

Схроніско, спалене в 1944р. Зембліц керував ним.

Фото взято з архіву Robert Erik

 

Hits: 15

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *